מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2)מעבר לדף צור קשר (מקש קיצור 3)

גלילאו פיתוח חשיבה המצאתית

משחר הימים ניחנו בני האדם ביכולת מדהימה – ליצור ולהמציא. מאות ואלפי שנים המציאו אבותינו המצאות מופלאות. המצאה רדפה המצאה. חידוש רדף חידוש.העתיד שבפתח, עתיר הטכנולוגיה והחידושים המהירים, מחייב אותנו להתאים את כישורי החשיבה שלנו למציאות המשתנה. החשיבה ההמצאתית הפכה מנחלתם של גאונים, לחלק הכרחי מכישורי החיים של כל אחד מאיתנו ובכל תחום. בעולם מתחזקת והולכת ההבנה כי היכולת לחשוב בצורה חדשנית ניתנת לשיפור וללמידה ככל יכולת אחרת. אנשי חינוך בעולם הכירו בחשיבות האדירה של לימודי חשיבה המצאתית כבר בבית הספר היסודי.מתוקף כך פיתחה רשת אפטר סקול את תוכנית "גלילאו" לחשיבה המצאתית, כדי להעניק לילדים את הכלים אשר יבטיחו את הצלחתם בעולם ההייטק העתידי.מאמני החשיבה שלנו חושפים את הילדים לסוגים שונים של חידות ובעיות ותוך ליווי אישי מקנים להם מיומנות להתמודד איתן בצורה המצאתית. תוכנית גלילאו שמה דגש מרכזי על חווייתיות – הכרת תכסיסי החשיבה ההמצאתית (שיטתT.R.I.Z) מתבצעת תוך כדי הפעלות מגוונות באתגרי חשיבה תלת ממדיים, משחקי חשיבה מדהימים ופיתוח המצאות.כיום פועלת תוכנית גלילאו בעשרות בתי"ס ולומדים בה אלפי ילדים.

 

פעילויות מיוחדות:

שיאה של התוכנית הוא ב-"תחרות גלילאו להמצאות ילדים" הארצית.תוכנית גלילאו פותחה בשיתוף, ד"ר יעקב הלפמן, מומחה בעל שם עולמי לחשיבה המצאתית אשר פועל במכון ויצמן.

פעילויות הורים וילדים: בסיום התוכנית מתקיים ערב מדהים להורים וילדים בו מבצעים כולם ניסויים במדע, עובדים עם אתגרי חשיבה והילדים מציגים את ההמצאות שפיתחו.תחרות גלילאו להמצאות ילדים. הפסקות פעילות – הפסקות פעילות עם מגוון אתגרי ייחודיים וניסויים מדהימים. ילדים מלמדים – ילדי גלילאו הבוגרים מלמדים את השכבות הנמוכות חשיבה המצאתית.כיתת חשיבה – ערכה בת 30 משחקי ואתגרי חשיבה אשר מסוגלת להפעיל כיתה שלמה.

 

תכנים עיקריים:

כדי לפתח את כושר ההמצאה של הילדים עוסקת תוכנית גלילאו בשלושה תחומי תוכן עיקריים:

מדע וטכנולוגיה – הקניית מושגים ועקרונות בסיסיים בתחומי המדע השונים ובראשם כימיה ופיסיקה. זאת באמצעות סדרת ניסויים מדהימים, בניית דגמים ואמצעי המחשה מיוחדים. הדגש הוא טכנולוגי - איך ניתן לרתום את המדע לפיתוח המצאות.

פיתוח יכולות חשיבה – פיתוח יכולת חשיבה אצל הילדים אשר יעצימו את יכולתם היצירתית כדוג' חשיבה מרחבית, חשיבה הנדסית וזיכרון. זאת באמצעות סדרת חידות, משחקי חשיבה ואתגרי חשיבה אשר מפתחים יכולות אלו.

תכסיסי חשיבה המצאתית – לימוד שיטות ועקרונות חשיבה ייחודיים אשר מאפשרים לנו להתמודד בצורה פשוטה עם בעיות מורכבות. תכסיסי החשיבה ההמצאתית עוזרים לנו לשבור את החשיבה השבלונית ולהגיע לפתרונות יצירתיים.

פלייר גלילאו להורדה